Как да почистите кафемашината си: 3 начина за дълбоко почистване
Съдържание:
Най-вкусното кафе започва с напълно почистена кафемашина. В този пост ще научите как да почистите кафемашината по естествен начин с прости съставки от домашното обзавеждане. Ако ежедневно пиете кафе, може да забележите, че вашият любим сорт може да започне да горчи или да бъде леко различен. Не, не е време да преминете на нова смес… време е да почистите кафемашината си!
Добрата новина? Почистването на кафеварката ви е лесно и може да се постигне с прости, естествени съставки, които вероятно имате в кухнята си! (Намек: това е бял оцет, бакпулвер или лимонена киселина.)
Защо трябва да почистите кафемашината си?
Просто казано, чиста кафеварка прави най-доброто кафе.
Може да забележите, че понякога кафето ви не е толкова добре на вкус. Кафеварката не приготвя кафето бързо или има груби или кафени частици в съда. Ако сте изпитали някои от тези проблеми, е време да почистите и декалцифицирате кафемашината си!
Простото почистване ще премахне натрупването на твърда вода, ще предотврати превръщането на кафените масла в несвежи и ще премахне петна от кафеварката, като прави вашата напитка възможно най-свежа на вкус.
3 знака, че вашата кафе машина се нуждае от почистване
- Вашето кафе е горчиво или с груба текстура. Мръсна кафемашина може да унищожи вкуса на вашето кафе. Кафените масла, оставени по време на процеса на заваряване, могат да се превърнат в несвежи, като правят кафето ви горчиво. Този същи остатък може да се натрупа в машината, което води до мазно натрупване на вътрешния капак и кошницата за филтър.
- Можете да видите бели налепи вътре в машината си. Водата съдържа калций, магнезий и други минерали, които могат да оставят бели налепи (минерални налепи) във вашия уред. Тези минерални остатъци се натрупват по вътрешността на машината и ограничават потока на водата.
- Вашата машина изглежда бавна или запушена. Ако вашият кафеварач отнема повече време да завари кафе, отколкото обикновено; по-шумен е от нормалното; изсипва кафе навсякъде или позволява на кафените гранули да преливат в каната, той страда от натрупване на минерали или засядане.
Мръсните кафеварки крият бактерии и плесен. Въпреки че е важно да имате вкусна чаша кафе, също така искате да се уверите, че вашата кафеварка не укрива бактерии или плесен. Изследвания на домашни кафеварки показват, че те могат да станат доста отвратителни без редовно почистване: Според Националната санитарна асоциация резервоарът за вода (частта от кафеварката, която съхранява вода) може да укрива плесен или мая. Изследване на Университета на Аризона показва, че части от кафеварката (включително дръжката и горната част на машината) могат да бъдат място за размножаване на бактерии и микроби.
Дефиниции
Преди да се потопите в дълбокото почистване на кафемашината си, нека се уверим, че използваме един и същи език! Това са 5 термина, с които ще се срещнете в тази статия:
Кафемашина – Уредът, в който се приготвя кафе, било то еднократно (по една чаша наведнъж) или за множество порции (заварява цяла кана).
Кафеварка или кана за кафе – Съд с наклонен нос, използван както за сервиране на кафе, така и като приемник за кафето по време на процеса на заваряване. Кафеварки, които се предлагат с кафемашини, обикновено са изработени от стъкло, неръждаема стомана или пластмаса с вложка от неръждаема стомана.
Котлен камък или минерален камък – Бяла кредовидна налеп, образувана вътре в съдовете, чайниците, чашите за пиене и уредите, които използват вода, предизвикана от натрупването на минералите в твърдата вода.
Декалцифициране – Премахване на котлен камък или натрупване на минерали от предмет.
Натрупване на кафе – Маслени остатъци и/или кафяво калнище или петна, оставени вътре в каната за кафе, кошницата за заваряване и капака по време на процеса на варене. Този киселинен остатък се създава от маслата и танините в кафето.
Колко често трябва да почиствате кафемашината си?
Не е необходимо да сте тотално обсебени, за да поддържате кафемашината си чиста! Следвайте тези прости стъпки всеки ден, всяка седмица и всеки месец, за да поддържате машината си в отлично работно състояние.
Ежедневно почистване на кафеварката
Изплакнете каната или съда за кафе, кошницата за варене и капака след всяко използване, изпразнете резервоара за вода и оставете всички части да изсъхнат напълно. Бактериите и плесента се нуждаят от влажна среда, за да растат, ако премахнете влагата, премахвате и тях.
Седмично почистване на кафемашина
Измийте всички отделяеми части на машината (каната, кошницата и капака) в гореща сапунена вода веднъж седмично, за да премахнете възможно най-много натрупване на кафе. Охладете и изключете машината, след което използвайте влажна кърпа или парче хартия, за да изтриете горещата плоча, подложката за капене и корпуса. Уверете се, че премахвате възможно най-много замърсявания.
Дълбоко почистване и декалцифициране
Почистете вътрешността на кафемашината си на всеки 2-4 месеца, използвайки разтвор за дълбоко почистване и/или декалцифициране. Тези разтвори могат да бъдат приготвени у дома (продължете да четете, за да видите как можете да използвате оцет, лимонена киселина или бакпулвер) или могат да бъдат закупени на пазара. Дълбокото почистване премахва маслени натрупвания и остатъци, оставени от кафето. Декалцифицирането премахва минералните натрупвания, оставени в кафемашината от твърда вода.
4 съставки, които може да използвате за почистване на вашата кафемашина
Бял оцет
Оцетът естествено съдържа оцетна киселина, която е слаб органичен киселинен продукт. Белият оцет е киселинно почистващо средство, което освежава и разтваря минералите. Той се използва също като естествен консервант за храната, за да предотврати развалянето на храна от бактерии като E. coli. Белият оцет, който се продава обикновено в продуктовите магазини, е разтвор от вода с концентрация от пет процента оцетна киселина.
Как да го използвате: Разтвор от бял оцет и вода ще премахне натрупванията от минерали и петна от твърда вода без да се четка. Използвайте половин вода и половин бял оцет за почистване на кафеварката.
Ползи: Оцетът е широко разпространен, безвреден и евтин.
Недостатъци: Миризмата на оцет от почистването може да се задържи няколко часа.
Лимонена киселина
Лимонената киселина е естествен безцветен съединител, който се среща в цитрусови плодове или се произвежда. Тя е киселинно почистващо средство, което премахва сапунените налепи, петната от твърда вода, котлените налепи и ръждата. Използва се също като подправка и консервант в храни, напитки, сладкиши и хранителни добавки. Лимонената киселина се продава обикновено в продуктовите магазини в отдела с подправки или близо до консервираните продукти като бял прах, който може да се разтвори във вода.
Как да го използвате: Разтвор от лимонена киселина и гореща вода ще премахне натрупванията от минерали и петната от твърда вода без да се четка. Разтворете 2 супени лъжици лимонена киселина в 1 литър топла вода.
Ползи: Лимонената киселина е безвредна и достъпна.
Недостатъци: Лимонената киселина може да бъде трудна да се намери в някои търговски магазини. Можете да я поръчате онлайн.
Бакпулвер
Бакпулверът (бикарбонат на натрий) не декалцифицира кафемашини, но е отличен за премахване на натрупването на кафе. Той помага за отстраняване на тези кафяви петна и масла по няколко начина:
- Той е основа (с pH 8), която нейтрализира киселинния остатък, оставен от кафето (с pH 5).
- Бакпулверът добавя леко количество грубина, което може да помогне за физическо отстраняване на петна и остатъци.
- Той е отличен дезодорант, който може да помогне за премахване на лоши вкусове и миризми.
Как да го използвате: Разтвор от бакпулвер и гореща вода може да се използва след декалцифициране на машината, за да се помогне за премахване на натрупването на кафе. Разтворете ¼ чаша бакпулвер в 1 литър топла вода.
Ползи: Бакпулверът е достъпен, безвреден и лесен за употреба.
Недостатъци: Понеже бакпулверът може да замърси кафемашината, в която има натрупване на минерали, той трябва да се използва само за дълбоко почистване след декалцифициране.
Почистващи препарати от магазини
Почистващи препарати за кафемашини могат да се закупят в магазини и онлайн и се предлагат в две основни формули: почистващи и декалцифициращи. Може да се наложи малко разследване, за да видите какъв продукт закупувате, тъй като често и двете са маркирани като „почистващи препарати за кафемашина“.
Почистващите препарати се предлагат както в течна, така и в прахообразна форма и обикновено струват от 2 до 6 лв. Те съдържат почистващи агенти като натриев метасиликат, тетранатриев пирофосфат или натриев перкарбонат като активни съставки. Опаковката на почистващите препарати за кафемашина често ще казва „премахва маслените остатъци“ или „премахва натрупванията от кафе“ или „премахва петна“.
Декалцифициращите препарати се предлагат както в течна, така и в таблетна форма и обикновено струват от 4 до 8 лв за опаковка. Те съдържат някакъв вид киселина като активни съставки за почистване и декалцифициране на кафемашината ви. Някои от използваните киселини включват лимонена киселина, оцетна киселина, гликолова киселина, хидрохлорна киселина и формиева киселина. Опаковката на декалцифициращите препарати за кафемашина често ще казва „премахва минералните натрупвания“ или „увеличава живота на машината“ или „премахва петна от твърда вода“.
Ползи: Търговските декалцифициращи препарати са широко разпространени и лесни за употреба.
Недостатъци: Продуктите могат да са скъпи и поради недостатъчните регулации в страната относно маркировките, те могат да съдържат неизвестни съставки, които са небезопасни за консумация от хора.
Съставки, които не трябва да използвате за почистване на кафемашина
При дълбоко почистване и декалцифициране на кафемашината си се доверявате на капковото действие на машината да премести почистващият препарат през вътрешните си части и след това да използва същото капково действие, за да прекара прясна вода през вътрешността си и да изплакне частите си.
Изберете внимателно почистващият препарат, за да се уверите, че не оставяте следи, които могат да повредят кафемашината ви или да замърсят кафето ви.
- Не използвайте отровни почистващи препарати
- За да се уверите, че не оставяте опасни остатъци, никога не използвайте почистващи препарати, които са отровни за консумация от хора вътре във вашата кафемашина. Те включват: Белина, Боракс и Перборат
- Не използвайте почистващи препарати, които оставят остатъци
- За да се уверите, че не оставяте лош вкус във вашето кафе, никога не използвайте почистващи препарати, които могат да оставят остатъци във вътрешността на уреда. Те включват: Миялна течност (може да остави мехурчета от сапун), Лимонов сок (може да остави пулпа или естествени захари), Ябълков оцет (може да остави целулоза или пулпа).
Как да изчистите кафемашината с оцет?
Изпразнете каната за кафе и кафето. Сглобете машината отново без филтър. Направете разтвор от ½ бял оцет и ½ прясна вода. Напълнете резервоара за вода с разтвора от оцет/вода, поставете кафената кана на място и натиснете бутона за „запарване“. По желание: на половината от времето на процеса на запарване изключете машината и я оставете да почива около 30 минути. Това позволява на разтвора от оцет да овлажни вътрешните части на кафемашината, които могат да имат минерални натрупвания.
Разрешете отново кафемашината да завърши процеса на запарване. (Ако вътрешността на кафената кана е зацапана или има минерални натрупвания, оставете горещия разтвор от оцет да стои в каната за 30 минути.) Изсипете топлия оцет в кухненския си мивки (Ще получите бонус за освежаване/почистване на отпадъка). Напълнете резервоара за вода с чиста вода. Поставете кафената кана на място и натиснете бутона за „запарване“. След като цикълът приключи, изсипете горещата вода в кухненската мивка. Оставете кафемашината да изстине и я изключете.
Отворете горната част и кошницата за запарване и използвайте малка четка или кърпа, за да отстраните всякакви видими натрупвания от твърда вода или петна. Използвайте влажна кърпа или хартиена кърпа, за да изтриете плочата за загряване, събирателната тава и външността на машината. Сглобете машината отново и напълнете резервоара за вода с чиста вода. Поставете кафената кана на място и натиснете бутона за „запарване“. След като цикълът приключи, изсипете горещата вода в кухненската мивка. Проверете машината за миризма на оцет. Пуснете допълнителен цикъл на изплакване, ако все още усетите миризма.
Как да изчистите кафемашината с лимонена киселина?
Изпразнете каната за кафе и кафето. Сглобете машината отново без филтър. Направете разтвор от 2 супени лъжици лимонена киселина в 1 литър топла вода. Напълнете резервоара за вода с разтвора от лимонена киселина и вода, поставете кафената кана на място и натиснете бутона за „запарване“. По желание: на половината от времето на процеса на запарване изключете машината и я оставете да почива около 30 минути. Това позволява на разтвора от лимонена киселина да овлажни вътрешните части на кафемашината, които могат да имат минерални натрупвания.
Разрешете отново кафемашината да завърши процеса на запарване. (Ако вътрешността на кафената кана е зацапана или има минерални натрупвания, оставете горещия разтвор да стои в каната за 30 минути.) Изсипете топлия разтвор в кухненската си мивка (Ще получите бонус за освежаване/почистване на отпадъка). Напълнете резервоара за вода с чиста вода. Поставете кафената кана на място и натиснете бутона за „запарване“. След като цикълът приключи, изсипете горещата вода в кухненската мивка.
Оставете кафемашината да изстине и я изключете. Отворете горната част и кошницата за запарване и използвайте малка четка или кърпа, за да отстраните всякакви видими натрупвания от твърда вода или петна. Използвайте влажна кърпа или хартиена кърпа, за да изтриете плочата за загряване, събирателната тава и външността на машината. Сглобете машината отново и напълнете резервоара за вода с чиста вода. Поставете кафената кана на място и натиснете бутона за „запарване“. След като цикълът приключи, изсипете горещата вода в кухненската мивка. Проверете машината за мазен или слепващ остатък, като почувствате вътрешността на камерата за вода. Пуснете допълнителен цикъл на изплакване, ако усетите, че е по-мазна от обикновена вода.
Как да изчистите кафемашината с бакпулвер?
Извършете декалцинация и почистване на машината с оцет или лимонена киселина, като следвате горепосочените стъпки. Направете разтвор от бакпулвер и гореща вода, като разтворите ¼ чаша бакпулвер в 1 литър топла вода. Напълнете резервоара за вода с разтвора от бакпулвер и вода, поставете кафената кана на място и натиснете бутона за „запарване“. Разрешете отново кафемашината да завърши процеса на запарване. (Ако вътрешността на кафената кана е зацапана или има минерални натрупвания, оставете сместа от бакпулвер да стои в каната за 30 минути.) Изсипете топлата вода в кухненската си мивка (Ще получите бонус за освежаване/почистване на отпадъка). Напълнете резервоара за вода с чиста вода. Поставете кафената кана на място и натиснете бутона за „запарване“. След като цикълът приключи, изсипете горещата вода в кухненската мивка.
Оставете кафемашината да изстине и я изключете. Отворете горната част и кошницата за запарване и използвайте малка четка или кърпа, за да отстраните всякакви видими остатъци от кафе или петна. Сглобете машината отново и напълнете резервоара за вода с чиста вода. Поставете кафената кана на място и натиснете бутона за „запарване“. След като цикълът приключи, изсипете горещата вода в кухненската мивка. Проверете чистата машина за остатъци от бакпулвер. Пуснете допълнителен цикъл на изплакване, ако все още виждате бели остатъци.
Как да почистите каната?
Вероятно си мислите, изчистихме ли вече кафемашината? Почистването на уредът обикновено прави кафената кана (съдът за събиране на приготвеното кафе) много по-малко мръсна, но може да забележите някои остатъчни петна или отлагания, които изискват малко допълнително внимание.
Има много уроци за почистване онлайн, които препоръчват всичко, от лимони и ориз до почистващи средства за зъбни протези, за почистване на петната от кафеварката! Късметлийка – кафената кана обикновено е лесна за изплакване, така че няма нужда да се притеснявате за натрупване или остатъци (както при измиване на вътрешността на кафемашината), въпреки това … някои от препоръките просто са безполезно време и пари.
1 – Ежедневно почистване на каната
Изплакнете кафената кана и капака с топла вода след всяка употреба, оставете всички части да изсъхнат напълно преди да ги сглобите отново.
Защо: Бързото изплакване предотвратява обезцветяването на каната от кафето. Доброто изсъхване на частите предотвратява образуването на бактерии и мухъл.
2 – Седмично почистване
Измийте кафената кана и капака отвътре и отвън с гореща сапунена вода и четка за съдове, гъба или кърпа. Ако останат петна, поръсете ги с бакпулвер и избършете.
Защо: Седмичното почистване с течен сапун за ръце помага за отстраняване на мазните остатъци от кафе. Бакпулверът добавя абразивна текстура, която помага за отстраняване на упорити кафени петна.
3 – Месечно почистване и отстраняване на петна
Изплакнете каната и след това добавете 1/4 чаша сода за измиване (перкарбонат на натрий) или 1/4 чаша препарат за съдомиялна машина (една таблетка за препарат) в кафената кана и я напълнете с почти кипяща вода. Оставете сместа да остане за 30 минути до час, източете течността и избършете петната с четка за съдове или кърпа. Добре изплакнете и оставете да изсъхне напълно.
Защо: Дълбокото почистване на вътрешността на кафената кана веднъж месечно с измиващ препарат за съдомиялна машина или сода за измиване ще отстранява кафени петна и наслояване.
Внимание! Бъдете внимателни, ако използвате този трик върху стъклена кана, уверете се, че каната е топла преди да излеете врящата вода, в противен случай стъклото може да се напука. Можете да загреете каната, като я напълните с гореща вода от чешмата и след това я излейте.
Често задавани въпроси (ЧЗВ)
Да ли е лошо да почиствам кафеварката с миещ препарат за съдове? Можете да почиствате кафеварката (съдът за събиране на кафето) с миещ препарат за съдове, защото лесно може да се изплакне. Никога не трябва да почиствате вътрешността на кафемашината с миещ препарат за съдове, тъй като той може да остави плъзгав остатък, който ще направи вкуса на кафето сапунен.
Какъв продукт е добър за почистване на кафеварката ми? Оцетът, лимонената киселина и бакпулверът могат да се използват за почистване на кафеварката или кафемашината. Вижте подробни инструкции по-горе.
Какво трябва да направя, за да почистя кафемашината, в която има плесен? Премахнете всяка видима външна плесен с топла вода и кърпа, след което следвайте стъпките по-горе, за да изчистите кафемашината с оцет.
Как е най-добре да почистя машината, ако нямам оцет? Лимонената киселина е отличен дълбок почистващ и отстраняващ натрупванията агент, ако нямате оцет. Следвайте стъпките по-горе, за да изчистите кафемашината с лимонена киселина.
Как можете да почистите сигурно, без да направите вкъщи миризма? Използвайте лимонена киселина или бакпулвер, за да почистите кафеварката с практически никакъв мирис. Следвайте стъпките по-горе.
Мога ли да почиствам машината за кафе с ябълков оцет? Не, ябълковият оцет може да съдържа утайка, която може да се затвори вътре в уреда. Използвайте бял оцет или лимонена киселина, за да я почистите сигурно.
Чиста кафемашина прави по-вкусно кафе! Надяваме се да опитате един от тези лесни методи за почистване!
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!