Защо никога не трябва да използвате сода за хляб и оцет за почистване на запушени канали?
Съдържание:
Искате по естествен начин да отпушите мивка или да почистите бавно движещ се отток? Научете защо трябва да пропуснете содата за хляб и оцета, когато почиствате запушена канализация, и вижте експеримента!
Искате да отпушите по естествен начин мивка или да почистите бавно движещ се отток? Научете защо никога не трябва да използвате сода и оцет за почистване на запушена канализация и вижте експеримента! В тази публикация са използвани партньорски връзки. Те не ви струват нищо, но ни помагат да ви представяме изцяло естествени уроци за почистване.
Стотици публикации в блогове, книги и рубрики в списания за естествено почистване препоръчват бавното почистване на кухненската канализация да се извършва чрез изсипване на една чаша сода за хляб в канала, последвано от една чаша оцет. Използвах тази комбинация в продължение на много години, след което започнах да се съмнявам в нейната ефективност.
Реших да проведа експеримент, за да сравня способността на оцета и содата за хляб да почистват каналите с друг популярен екологичен почистващ разтвор.
Резултатите от зеленото почистване
След 5 минути мазното задръстване в купата с гореща вода и препарат беше напълно разтопено и лесно щеше да се отцеди. Мазното запушване в купата с оцет и сода за хляб остана непроменено (въпреки че беше покрито със сода и оцет).
Оказва се, че учителката ми по химия в гимназията е била права… пенливата комбинация от сода за хляб и оцет е НЕЕФЕКТИВНА при борбата с мазнина, запушваща канализацията.
Защо? Содата за хляб е основа, докато оцетът е киселина, а при химическата им реакция се получава вода с малко количество сол, а не почистващ препарат за канализация, който унищожава мазнините. Освен това оцетът и содата за хляб не са повърхностноактивни вещества, така че не помагат на водата да отнесе маслото и мазнините по същия начин, както почистващите препарати.
Горещата вода се справя по-добре със задачата да разтопи запушването от мазнини и получава удар от обезмасляващата сила на детергента.
Какво да кажем за създаденото налягане?
Много читатели питат за налягането, създадено по време на реакцията на оцет и сода за хляб, и се чудят дали то ще изтласка запушването на канализацията. Отговорът е „да“ и „не“.
Да, когато содата за хляб и оцетът се комбинират, при химическата реакция се образува въглероден диоксид (CO2 ), който създава налягане в затворен съд.
Не, реакцията на сода за хляб и оцет, която се създава в канализационната/домакинската водопроводна система, не се извършва в затворена система, така че налягането не може да се натрупа достатъчно, за да изхвърли запушването от тръбите.
Може да сте виждали експеримент със сода и оцет, провеждан в затворен контейнер като балон или бутилка. Те са впечатляваща демонстрация на силата на химичните реакции. Важно е обаче да се отбележи, че тези експерименти се провеждат в затворен контейнер, където газът CO2 няма къде да излезе.
Битовата канализационна система не е затворен контейнер. От кухненската канализация до канализацията тръбите ви съдържат много по-голям обем течност или газ, отколкото балон или бутилка, така че ще е необходимо много повече CO2, за да се напълнят тръбите до точка, в която да се създаде налягане. Освен това СО2, който се образува от реакцията на сода за хляб и оцет, може да излезе през вентилационната система на водопровода, дупки в канализацията или капака на канализацията и/или пространства в запушалката. Това не е херметично!
Нека ви кажа една малка тайна: поставянето под въпрос на почистващата сила на содата за хляб и оцета за отводняване е спорно. Това вбесява хората, много вбесява. Получавам имейли и коментари, които не са подходящи за публикуване.
Съжалявам, ако сте разстроени, наистина съжалявам. Дълго време бях привърженик на содата за хляб и оцета. След като обаче започнах да проучвам екологичните съставки за почистване и лошите комбинации на почистващите препарати, осъзнах, че този трик не ми носи много полза… и че прахосвам сода за хляб и оцет, които мога да използвам за почистване на други неща.
Кога можете да използвате сода и оцет?
Може би забавната химическа реакция заблуждава съзнанието ни с цялото бълбукане, може би компаниите обичат да продават повече от своите продукти, а може би е горещата вода.
Когато погледнете инструкциите за почистване на канализацията със сода за хляб и оцет, ще забележите, че те препоръчват след содата/оцетът да последва почти вряла вода. Както е показано в експеримента по-горе, изключително горещата вода върши чудесна работа за разтопяване на запушванията от МГП.
Бонус: тежестта на горещата вода създава натиск върху запушването, което може да помогне за разхлабването или преместването му (благодарение на гравитацията).
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!